13 kwietnia 2016

Co robić? SOS #1

Oto nowa seria na No Easy Answers: SOS. Zgodnie z tym, jak SOS brzmi w kodzie Morse’a: 3 krótkie sygnały – 3 długie – potem znowu 3 krótkie, w każdym SOSie będę podrzucała Wam 9 sposobów na spędzenie czasu. Na „krótkie” możecie poświęcić od minuty do pół godziny. Na „długie” zejdzie Wam więcej czasu.
Zaczynamy?

3 krótkie:

1) Na pewno słyszelicie „Desire” zespołu Years & Years w radiu, ale poświęćcie 4 minuty na zobaczenie jak queerowy teledysk do tego wykręcili! I słusznie, bo to nie jest tak, że desire (ang. pożądanie) odczuwają tylko ludzie heteroseksualni!

2) Storytelling zawsze będzie dla mnie tym, co tworzy najlepszy (bo pełen wartości i szacunku) marketing. Oto krótka reklama japońskiego Amazon Prime. Napisy zbędne:

3) Czy algorytm może być sztuką? Na to pytanie odpowiada Evan Puschak (vel the Nerdwriter) w mini wideoeseju „How Art Can Transform The Internet” (Jak sztuka może zmienić Internet?). Psst, spoiler alert: Internet zmienia też sztukę.

3 długie:

4) Kupcie i przeczytajcie „Córkę Mendla -wspomnienia-” Martina Lemelmana (i jego matki Gusty). To coś na kształt graphic novel – połączenie powieści historycznej i komiksu, w sążniastym formacie (niemal A4, ponad 200 stron). Nazwisko autora, niebieski motyw gwiazdy Dawida na okładce i patronat Muzeum Historii Żydów Polskich jest dość wymownym kierunkowskazem do tematu historii. Jeśli gdzieś w okolicy strony 147., przy suchym opisie nad strzałką „To jest wiadro zamiast łazienki” ktokolwiek ma jeszcze siłę myśleć, że niepotrzebne nam odznaczenie Sprawiedliwy Między Narodami Świata albo, że konsekwencje obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie lub naszym kraju będą nieistotne… no cóż, przyszłość może być mroczna.

5) Nie lubisz patrzeć na obrazki? Wydawnictwo Karakter wydało niedawno kolejne dwa eseje Susan Sontag w jednym zbiorze: „Choroba jako metafora” oraz „AIDS i jego metafory”. Susan chyba przedstawiać nie trzeba, jest legendarną aktywistką, ogromnie płodną artystką, osobą queer, nauczycielką i doskonałą obserwatorką rzeczywistości. Gdy mnie pytają, z kim chciałabym spędzić kiedy dzień, odpowiadam zwykle „Susan Sontag” tudzież „Richard Feynman”. Na zachętę, pozwolę sobie zacytować (str. 33):

„To smutek czynił człowieka „interesującym”. Być smutnym oznaczało być kim wyrafinowanym, wrażliwym. Inaczej mówiąc, bezsilnym. W Armancji Stendhala lekarz uspokaja zatroskaną matkę, że Oktaw nie cierpi na gruźlicę, a jedynie na „ową smutną, głęboką melancholię typową dla młodych ludzi jego pokolenia i pozycji”. Smutek i gruźlica stały się synonimami. […] Aby odczuwać taki właśnie smutek czy też, jak nam się sugeruje, aby zachorować na gruźlicę, należy być człowiekiem wrażliwym. Mit gruźlicy stanowi przedostatni epizod w długiej karierze prastarej idei melancholii, która zgodnie z teorią czterech humorów była chorobą artystów.”

6) Masz dosyć siedzenia na tyłku? W kilku dużych miastach w całej Polsce rozpoczyna się lada chwila LGBT Film Festival – to już siódma edycja! Jest z czego wybierać: krótki metraż, importy z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, komedie, dramaty, filmy dokumentalne. Spójrz na świat z innej perspektywy, co? Wrażenia z moich 3 typów postaram opisać się na Tęczowym Poznaniu.

3 krótkie:

7) Zrób sobie naleśniki. Z nutellą. Dużo. Smacznego.
(Jeżeli ktoś się Ciebie czepia – powiedz, że Gorońska Ci kazała. Te kalorie się nie liczą. Jeżeli natomiast nie umiesz robić naleśników – no to najwyższy czas chyba? Całe życie nie będziesz chyba jadł tych z działu germażeryjnego?)

8) Rzuć grosz na jaką fajną inicjatywę. Nie ma lepszego uczucia niż dobrze wydany pieniądz. Platforma Polak Potrafi obchodzi w tym roku 5. urodziny. Ja w tym miesiącu wsparłam krakowski festiwal Queerowy Maj (oby udało mi się wybrać do tego!) oraz nowe lokum dla poznańskiego Zakładu – naszego lokalnego makerspace i fablabu. Oni czynią marzenia NAMACYLNYMI!

9) Poszerzający horyzonty artykuł tędy —> „The Birth And Death Of Privacy: 3,000 Years of History Told Through 46 Images” (wydaje się ogromny, ale to przez te grafiki)

Do przeczytania niebawem! Entuzjazm i hejt na temat nowej serii można wyrażać w komentarzach oraz na facebooku i twitterze 🙂